WYDARZENIA

Odnaleziony krzyż

W miejscowości Osiek – na terenie Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gościsławiu (dekanat żarowski) w ścianie jednego z budynków gospodarczych, który w czasach przedwojennych był stolarnią, znaleziono krzyż pokutny. Najprawdopodobniej pochodzi ze średniowiecza, gdyż orientacyjny wiek powstawania krzyży pokutnych to XIV – XVI wiek. Krzyże stawiane były przez zabójców na miejscu zbrodni i często nosiły one wyryte narzędzie, którym ofiara została zabita.

Krzyż pokutny z Osieka jest wykonany z granitu. Jest wysoki na 77 cm i szeroki na 40 cm, zaś przy podstawie jego szerokość wynosi 30 cm. Jest mocno skorodowany i nie można stwierdzić czy było na nim wyryte narzędzie zbrodni. Stanowi trwały element budynku. Dotąd był niewidoczny, gdyż przykrywała go warstwa tynku. Być może wcześniej krzyż znajdował się w pobliżu stolarni, a w ścianę budynku został wmurowany później.

Czytelników Portalu AKCJA zachęcamy do informowania nas o interesujących zdarzeniach z terenu Państwa parafii. Nie wszystkie znajdują odzwierciedlenie w lokalnych mediach, czego chlubnym wyjątkiem jest wiadomość, jaką znaleźliśmy dzięki portalowi Osiek.info.pl , który bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych internetowych „gazet”.

(kk)

Na podstawie: osiek.info.pl

Foto: Michał Miśkiewicz (osiek.info.pl)

Zobacz także
Nie zabijaj!
Ekumeniczne śpiewanie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status