WYDARZENIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 1 marca 2015 r. przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto ustanowione przez Sejm RP na wniosek śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zwracając się do polskiego parlamenty napisał m.in., iż ten dzień ma być >> wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. <<

Sejm rozpatrzył ten wniosek nieżyjącego już wówczas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. Tym samym do kalendarza państwowych uroczystości wpisano datę przypominającą >> bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodłego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconego siłą reżimowi komunistycznemu. << – napisano w ustawie przyjętej przez Sejm RP 3 lutego 2011 r.

W poniedziałek 2 marca 2015 r. o godz. 20:25 Teatr Telewizji – TVP1 pokaże spektakl „Inka”. Bohaterką widowiska jest Danuta Siedzikówna – sanitariuszka partyzantów, która została w przeddzień swoich 18 urodzin w sierpniu 1946 r., po brutalnym śledztwie została zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy też uczcić wywieszając  flagę narodową w swoich oknach i balkonach. Po ponad 48 latach, które dzielą nas od dnia w którym został zastrzelony ostatni niezłomny i niepokorny Żołnierz Wyklęty, walczący o Wolność i Niezawisłość narodu Polskiego – Józef Franczak ps. „Lalek”, mamy okazję oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej, oraz bohaterów, którzy swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania przez pokolenia poznańskiego czerwca, i Solidarności. 

Zobacz także
Indoktrynacja za euro
Akcja Katolicka w Sejmie RP

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status