NAMYSŁY

W duszy kryje się coś, co przekracza jej zjednoczenie z ciałem

„Ciało i dusza Jezusa zostają ofiarowane, a to oznacza śmierć, rozdzielenie duszy i ciała, i to rozdzielenie gwałtowne. Krzyk >> Pragnę << Chrystusa, który następuje tuż przed tym rozdzieleniem, wyraża pragnienie Jego duszy w jej wymiarze najbardziej duchowym. Rzeczywiście, w duszy kryje się coś, co przekracza jej zjednoczenie z ciałem. Dusza ożywia ciało, >> informuje << je, ale dusza ludzka w tym, co najbardziej ją stanowi, co w niej najbardziej duchowe, znajduje się ponad tą >> informacją << ciała. W Chrystusie zaś zostaje to całkowicie przemienione przez miłość nadprzyrodzoną, pełną, niemal nieskończoną.

W krzyku Jezusa wyraża się pragnienie miłości, miłości do Ojca. Spełniając w posłuszeństwie, i to w posłuszeństwie pełnym miłości, w pełni synowskim, dzieło, które Ojciec Mu >> dał do wykonania << (J 17,4), Jezus chce nam uświadomić, że Jego więź z Ojcem jest więzią czystej miłości, ponad posłuszeństwem – dzięki czemu zresztą posłuszeństwo może być całkowicie synowskie, gdyż jest owocem miłości. Miłość posuwa się dalej niż posłuszeństwo. Miłość to ofiara, dar z tego, co najbardziej nas stanowi, co jest w nas najbardziej duchowe. Dla Jezusa zaś ekstaza miłości w >> Pragnę << przekracza Jego stan ofiary, sięga dalej niż Jego stan ofiary; oczywiście obejmuje cały ten stan, ale wyraża głębsze pragnienie serca Jezusa, duszy Chrystusa, Jego ludzkiej woli całkowicie przemienionej przez pełnię Jego miłości.” Niech ten fragment rozważania jezuity ojca Marie-Dominique Philippe będzie inspiracją na kolejny tydzień Wielkiego Postu.

Zdjęcie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Wobec wymogów moralnych wszyscy jesteśmy absolutnie równi
O Stworzycielu, Duchu, przyjdź, niebieską łaskę zesłać racz

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość