NAMYSŁY

W duszy kryje się coś, co przekracza jej zjednoczenie z ciałem

„Ciało i dusza Jezusa zostają ofiarowane, a to oznacza śmierć, rozdzielenie duszy i ciała, i to rozdzielenie gwałtowne. Krzyk >> Pragnę << Chrystusa, który następuje tuż przed tym rozdzieleniem, wyraża pragnienie Jego duszy w jej wymiarze najbardziej duchowym. Rzeczywiście, w duszy kryje się coś, co przekracza jej zjednoczenie z ciałem. Dusza ożywia ciało, >> informuje << je, ale dusza ludzka w tym, co najbardziej ją stanowi, co w niej najbardziej duchowe, znajduje się ponad tą >> informacją << ciała. W Chrystusie zaś zostaje to całkowicie przemienione przez miłość nadprzyrodzoną, pełną, niemal nieskończoną.

W krzyku Jezusa wyraża się pragnienie miłości, miłości do Ojca. Spełniając w posłuszeństwie, i to w posłuszeństwie pełnym miłości, w pełni synowskim, dzieło, które Ojciec Mu >> dał do wykonania << (J 17,4), Jezus chce nam uświadomić, że Jego więź z Ojcem jest więzią czystej miłości, ponad posłuszeństwem – dzięki czemu zresztą posłuszeństwo może być całkowicie synowskie, gdyż jest owocem miłości. Miłość posuwa się dalej niż posłuszeństwo. Miłość to ofiara, dar z tego, co najbardziej nas stanowi, co jest w nas najbardziej duchowe. Dla Jezusa zaś ekstaza miłości w >> Pragnę << przekracza Jego stan ofiary, sięga dalej niż Jego stan ofiary; oczywiście obejmuje cały ten stan, ale wyraża głębsze pragnienie serca Jezusa, duszy Chrystusa, Jego ludzkiej woli całkowicie przemienionej przez pełnię Jego miłości.” Niech ten fragment rozważania jezuity ojca Marie-Dominique Philippe będzie inspiracją na kolejny tydzień Wielkiego Postu.

Zdjęcie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Pan blisko jest
Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status