NAMYSŁY

O Stworzycielu, Duchu, przyjdź, niebieską łaskę zesłać racz

O Stworzycielu, Duchu, przyjdź, Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg. Niebieską łaskę zesłać racz Sercom, co dziełem są Twych rąk. (…)  Nieprzyjaciela odpędź w dal. I Twym pokojem obdarz wraz. Niech w drodze za przewodem Twym miniemy zło, co kusi nas.  Daj nam przez Ciebie Ojca znać, Daj, by i Syn poznany był. I Ciebie, jedno tchnienie Dwóch, Niech wyznajemy z wszystkich sił. Niech Bogu Ojcu chwała brzmi Synowi, który zmartwychwstał. I Temu, co pociesza nas, Niech hold wieczystych płynie chwał. Amen!

Za autora hymnu „Veni Creator Spiritus” uważany jest teolog i poeta ojciec Hraban Maur z zakonu benedyktyńskiego. Dzieło jest datowane na IX wiek po narodzeniu Chrystusa, i w niezmienionej postaci słownej oraz muzycznej śpiewane jest przy nadzwyczajnych uroczystościach kościelnych. Poza Kościołem rzymskokatolickim, utwór jest włączany w liturgii kościołów: starokatolickiego, anglikańskiego i luterańskiego.
Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek
Radość serca – to życie człowieka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość