NAMYSŁY

O Stworzycielu, Duchu, przyjdź, niebieską łaskę zesłać racz

O Stworzycielu, Duchu, przyjdź, Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg. Niebieską łaskę zesłać racz Sercom, co dziełem są Twych rąk. (…)  Nieprzyjaciela odpędź w dal. I Twym pokojem obdarz wraz. Niech w drodze za przewodem Twym miniemy zło, co kusi nas.  Daj nam przez Ciebie Ojca znać, Daj, by i Syn poznany był. I Ciebie, jedno tchnienie Dwóch, Niech wyznajemy z wszystkich sił. Niech Bogu Ojcu chwała brzmi Synowi, który zmartwychwstał. I Temu, co pociesza nas, Niech hold wieczystych płynie chwał. Amen!

Za autora hymnu „Veni Creator Spiritus” uważany jest teolog i poeta ojciec Hraban Maur z zakonu benedyktyńskiego. Dzieło jest datowane na IX wiek po narodzeniu Chrystusa, i w niezmienionej postaci słownej oraz muzycznej śpiewane jest przy nadzwyczajnych uroczystościach kościelnych. Poza Kościołem rzymskokatolickim, utwór jest włączany w liturgii kościołów: starokatolickiego, anglikańskiego i luterańskiego.
Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Nie można szerzyć nienawiści w imię Boga
Inka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status