WYDARZENIA

Zwycięstwo przychodzi przez Maryję

Umiłowani Diecezjanie, rozpoczął się miesiąc maj, czas szczególnej czci  Matki Bożej. Wyrażana jest ona poprzez  rozpowszechnione w Polsce nabożeństwa majowe, odprawiane w naszych kościołach, kaplicach oraz przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Właśnie teraz, na początku maja 2016 r., gdy Kościół katolicki w Polsce przeżywa 1050 rocznicę swoich narodzin, gdy przybliżamy się do Światowych Dni Młodzieży i spotkania  z Ojcem św. Franciszkiem, gdy w naszej diecezji trwa peregrynacja Figury Matki Bożej Fatimskiej, zwracam się do Was, drodzy Diecezjanie, słowami, które odnajdujemy w Ewangelii św. Łukasza: Annuntio vobis gaudium magnum! Zwiastuję wam radość wielką!

Słowa te wypowiedział anioł w betlejemską noc, ogłaszając pasterzom narodzenie Mesjasza – Odkupiciela świata.  Kościół przyjął je za swoje, ilekroć ma ogłosić światu coś niezwykle ważnego i podniosłego. Ileż pokoleń, ze wzruszeniem, pamięta to annuntio vobis gaudium magnum, gdy z Watykanu ogłaszano, że Polak został papieżem. Jakże nie rozpocząć tymi słowami i tym właśnie wspomnieniem, podniosłej radości Kościoła Świdnickiego, że mamy u nas, w Bardzie Matkę Bożą Strażniczkę Wiary Świętej, i to w drugim najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce. Najnowsze badania potwierdziły, że cudowna bardzka figurka, wykonana z  drewna lipowego, pochodzi z początku XI wieku. Jest zatem najstarszą drewnianą figurką NMP w Polsce. Dlatego możemy powiedzieć o niej, że jest to Madonna Milenijna. Nie jesteśmy w stanie policzyć, ile milionów pątników przeszło przed tą cudowną figurką przez minionych tysiąc lat, ile łask i cudów wyprosili wierni w bardzkim sanktuarium za przyczyną Maryi?

W najbliższych tygodniach i miesiącach, z jeszcze większą uwagą, będziemy kierować nasze umysły i serca ku sanktuarium maryjnemu w Bardzie, gdyż w niedzielę 3 lipca br. minie 50 lat od ukoronowania Figurki Matki Bożej Bardzkiej z Dzieciątkiem, koronami papieskimi. Tak, jak w roku 1966, w roku Millennium Chrztu Polski, była wpisana uroczystość koronacji  Figurki Matki Bożej Bardzkiej, tak w obecnym roku 1050 rocznicy chrztu naszego narodu, mamy radość świętować 50-lecie koronacji tego najstarszego dziś w Polsce wizerunku Maryi.  Przypomnijmy raz jeszcze znamienne słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane w Bardzie 15 sierpnia 1959 r.: Bardo usadowiło się na przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota do Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swych stolic, aby czuwać nad wiarą Narodu Polskiego. Dziwne były koleje naszego narodu. Maryja nigdy jednak o narodzie swoim nie zapomniała i gdy może najmniej o tym myślał, przygotowała mu na Ziemiach Zachodnich mieszkanie.

Wspomnienie aktu i czasu koronacji

Przypomnijmy, że staraniem Kościoła Wrocławskiego koronacja Figurki Maryi z Dzieciątkiem  miała miejsce 3 lipca 1966 r. na bardzkim Wzgórzu Różańcowym, powyżej dzisiejszej bazyliki. Dziś wzgórze koronacyjne pokrywa las; wtedy, pokrywała je licząca przeszło 150 tysięcy rzesza pątników. Zauważmy, że koronacja ta miała miejsce w roku polskiego Millennium, kiedy to 3 maja na Jasnej Górze kard. Stefan Wyszyński wypowiedział  Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła w świecie i w naszej Ojczyźnie. Akt ten nawiązywał do Ślubów króla Jana Kazimierza z roku 1656 i do Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956. Dziś z perspektywy czasu, możemy powiedzieć, że owocem tego milenijnego oddania się Maryi w niewolę miłości, był wybór Polaka na papieża oraz uwolnienie Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej z niewoli komunizmu. Przypomnijmy, że uroczystościom koronacyjnym w Bardzie przewodniczył  arcybiskup Bolesław Kominek z Wrocławia, późniejszy kardynał, promotor  polsko-niemieckiego pojednania po okropnościach II wojny światowej. Od tamtej chwili Maryja  otrzymała jeszcze jedno imię, bardzo stosowne do okoliczności:  Strażniczka Wiary Świętej. Wraz z chrztem przyszła przecież do nas wiara w Boga Jedynego, w Trzech Osobach.

Ukoronowanie Figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem oznaczało, że oddaliśmy się Jej łaskawemu panowaniu, co przyczyniło się do zwiększenia naszej osobistej i społecznej wolności. Tegoroczne świętowanie pięćdziesięciolecia koronacji winno pogłębić naszą więź z Maryją i zachęcić nas do ponownego oddania się Jej w niewolę miłości, powierzenia Jej naszych spraw osobistych i społecznych: rodzinnych, parafialnych, diecezjalnych i narodowych. Mamy świadomość, jak bardzo jest nam potrzebna religijna i moralna odnowa naszych rodzin, jak bardzo jest nam potrzebna jedność i zgoda w naszym życiu publicznym: narodowym i międzynarodowym. Niepokoimy się tym, co ostatnio  dzieje się  w Polsce, w Europie i w świecie. Maryja tyleż razy nas ratowała, była nam pomocą i obroną. Przez Nią przychodziło i przychodzi do nas każde zwycięstwo. Stąd też nasze uroczystości 50-tej rocznicy koronacji Jej Bardziej Figurki chcemy przeżywać w klimacie dziękczynienia za chrzest naszego narodu i za nasz osobisty chrzest, jak również  w postawie zawierzenia Jej naszej narodowej, europejskiej i światowej przyszłości. Zachęceni wystąpieniami naszych hierarchów i pana Prezydenta Rzeczypospolitej podczas niedawnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, chcemy z pomocą Maryi strzec naszego dziedzictwa katolickiego i narodowego, a także  modlić się o wypełnianie, co roku odnawianych jasnogórskich ślubowań.

Zaproszenie na uroczystości do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

Drodzy Diecezjanie, bezpośrednim przygotowaniem dla naszej diecezji do uroczystości 50. rocznicy koronacji będzie diecezjalna nowenna trwająca dziewięć kolejnych sobót. W poszczególne soboty maja, czerwca i lipca br. będziemy przybywali do naszej, bardzkiej Pani – Strażniczki Wiary Świętej, poszczególnymi dekanatami diecezji. W trzecią sobotę nowenny, 21 maja, zaplanowana jest pielgrzymka indywidualnych pątników. Tejże soboty w katedrze świdnickiej odbędą się święcenia kapłańskie. Proszę Was, drodzy diecezjanie, o modlitwę w intencji nowo wyświęconych wtedy kapłanów naszej diecezji i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich bowiem będziemy mieli księży, jakich sobie wymodlimy.

W czwartą sobotę nowenny, to jest 28 maja, zapraszam do Bardzkiej Pani Was, drogie dzieci, które w tym roku przystąpicie po Pierwszej Komunii Świętej, także rodziców, duszpasterzy, katechetki i katechetów. Proszę, zróbcie wszystko, co w Waszej mocy, aby nikogo z tych dzieci nie zabrakło, aby u stóp naszej najlepszej Matki zawierzyć ich przyszłość właśnie Jej – Madonnie Milenijnej. Macie przecież świadomość, jak zaciekła toczy się walka o dusze dzieci i młodzieży, aby wyrwać z ich serc Boga. Nadal jest aktualne przesłanie pierwszego męczennika naszej diecezji – bł. ks. Gerharda Hirschfeldera, który pochodził z Kłodzka, a którego prochy spoczywają w Kudowie Czermnej. Przestrzega on współczesny świat:Kto młodym ludziom wydziera Boga z serc, ten jest zbrodniarzem.

Nasze nowennowe, sobotnie spotkania w sanktuarium w Bardzie będziemy zaczynać o godz. 10:00 okolicznościowym nabożeństwem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i 50. rocznicy koronacji Cudownej Bardzkiej Figurki. W miarę potrzeby, przed wyjazdem na pielgrzymkę do Barda, skorzystajcie z sakramentu pokuty i pojednania. O godz. 11:00 wspólnie będziemy uczestniczyć w uroczystej Mszy św. jubileuszowej, pod przewodnictwem  księdza biskupa. Następnie o godz. 13:00 przewidziana jest uroczysta procesja różańcowa na bardzkim wzgórzu różańcowym. Pragnę przypomnieć, że w Fatimie Maryja nazwała siebie Matką Bożą Różańcową i usilnie prosiła, abyśmy często, a nawet codziennie odmawiali różaniec. Mamy tego wzór w naszym wielkim i świętym papieżu Janie Pawle II, który nieustannie modlił się na różańcu i wszystkim go rozdawał. Niech ten nowennowy, bardzki różaniec będzie ofiarowany przez nas w intencji pokoju w naszej umiłowanej Ojczyźnie i na świecie. Niech będzie wsparciem i ratunkiem dla naszych chorych sióstr i braci. Niech będzie wołaniem o nawrócenie tych, którzy zeszli z drogi prowadzącej do Boga. Jak to jest dobrze, że nasza diecezja świdnicka każdego roku przybywa tu licznie z różańcami w dłoniach, zwłaszcza w pierwszą sobotę października.

Na ostatnią sobotę nowennową, która przypadnie 2 lipca zapraszam Was, umiłowani siostry i bracia, którzy ofiarowaliście swoje życie Bogu przez konsekrację zakonną. Przybądźmy do Matki Chrystusa Pana, aby przez Jej Niepokalane Serce prosić o dar wytrwania w złożonych ślubach zakonnych i o nowe powołania do życia konsekrowanego.

Drodzy Diecezjalnie, wszystkich Was i Waszych duszpasterzy, już dziś zapraszam bardzo serdecznie na główną uroczystość dziękczynienia za 1050 lat trwania naszego narodu w łasce chrztu i wiary świętej, jak również za tysiąc lat obecności Maryi w Bardzie oraz za 50 lat, które mija od koronacji Jej cudownego, bardzkiego wizerunku. Uroczystości rocznicowe rozpoczniemy w sobotę, 2 lipca Mszą św. o godz. 20:00 po której będzie Apel Maryjny i tradycyjna, nocna procesja różańcowa z lampionami. Następnie zapraszam Was na główną uroczystość w niedzielę 3 lipca, na godz. 11:00, na Mszę św. dziękczynną z udziałem księży biskupów, duchowieństwa i zaproszonych gości. Przewodniczyć jej będzie ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość ta będzie transmitowana przez Radio Maryja i Radio Rodzina oraz Telewizję Trwam.

Przed pięćdziesięciu laty osobiście uczestniczyłem w uroczystości koronacyjnej jako kleryk III roku Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Cieszę się, że po pięćdziesięciu latach, będę mógł razem z Wami dziękować Maryi za Jej obecność w bardzkim sanktuarium w znaku cudownej Figurki. Na czas przeżywania w naszej diecezji uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski i 50. rocznicy koronacji Cudownej Figurki Najświętszej Maryi Panny Bardzkiej oraz na czas pielgrzymowania do sanktuarium bardzkiego wszystkim Wam z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wasz Biskup

+ Ignacy Dec

List pasterski Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca z okazji 50. rocznicy koronacji cudownej Figurki Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
Żniwo wprawdzie wielkie…
W Twoich oczach niebo
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka maj 9,2016 z 06:50

    […] listu, jaki w tych dniach skierował do nas Pasterz Diecezji Świdnickiej Ksiądz Biskup Ignacy. W opublikowanym przez nas słowie zawarte jest zaproszenie do udziału w przygotowaniu i radosnych obchodach 50-lecia koronacji […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status