U NAS

Co uczyniliście, aby dzisiaj powiedzieć o Jezusie innym?

Doroczna ogólnopolska pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę za nami. W minioną sobotę delegacje diecezjalnych instytutów i parafialnych oddziałów z całego kraju oraz spoza jego granic przybyły do Częstochowy, aby wspólnie dziękować za 20-lecie odnowionej Akcji Katolickiej w Polsce oraz 1050-lecie chrztu Polski.

Sobotnie święto poprzedzone było w piątek dniem skupienia i całonocnym czuwaniem poprowadzonym przez DIAK Diecezji Ełckiej. Delegacja Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, pod przewodnictwem Pani prezes Magdaleny Jarosz, wyruszyła (zgodnie z wcześniejszym planem) o świcie i dotarła pod częstochowską katedrę pw. Świętej Rodziny w sobotni poranek jako pierwsza. Świątynia i plac przed nią były jeszcze puste, gdy nasza reprezentacja wkroczyła do wnętrza głównego kościoła Archidiecezji Częstochowskiej. Był zatem czas na chwilę osobistego skupienia, szczególnie w katedralnej kaplicy Wieczystej Adoracji.

Wkrótce po nas przybywały kolejne grupy i rozpoczęło się wspólne święto modlitewne członków i sympatyków Akcji Katolickiej. Na stopniach częstochowskiej katedry wszystkich witał Ksiądz Biskup Marek Solarczyk – krajowy asystent naszego stowarzyszenia. Był czas na serdeczne rozmowy i modne ostatnio selfie. W katedrze wszystkich powitała Pani Urszula Furtak – prezes zarządu Krajowego Instytutu AK. W swoim wystąpieniu Pani Prezes akcentowała potrzebę odnowienia ducha ewangelizacyjnego wśród członków Akcji poprzez podejmowanie nowych wyzwań dla szerzenia Ewangelii w Polsce. Przypomniała również, że 2 maja br. 1996 r. śp. kardynał Józef Glemp – Prymas Polski erygował ogólnopolskie stowarzyszenie Akcja Katolicka. Głos zabrali obecni w katedrze: Ksiądz arcybiskup Wacław Depo – ordynariusz częstochowski oraz Ksiądz Biskup Marek Solarczyk. Spotkanie w katedrze rozpoczęło się od minikoncertu Anity Dudczak – uczennicy Publicznego Gimnazjum w Bereście k/Nowego Sącza. Utalentowana dziewczyna zaśpiewała m.in. pieśń „Orzeł Biały” autorstwa Natalii Sikorskiej, opowiadającą o walce i śmierci dzieci podczas II wojny światowej. Anita, podczas niedawnego VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej zdobyła I miejsce i nagrodę Prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Drugim etapem sobotniego zlotu była pielgrzymka do klasztoru Ojców Paulinów ulicami Czestochowy. Z orkiestrą dętą i kilkudziesięcioma pocztami sztandarowymi na czele, ponad 2-tysięczna rzesza członków Akcji maszerowała z modlitwą i śpiewem na ustach. Wokół toczyło się normalne wielkomiejskie życie, w które barwny pochód członków Akcji Katoliciej wniósł niecodzienne przesłanie.

Zwieńczeniem dnia, po dotarciu pod szczyt Jasnej Góry, była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Solarczyka. Wśród celebransów był ks. dr Sławomir Augustynowicz – asystent diecezjalny naszego DIAK-u. W homilii, w nawiązaniu do czytań biblijnych, usłyszeliśmy m.in. zapytanie i zarazem zachętę: „Co uczyniliście, aby powiedzieć o Jezusie innym? Czy dzisiaj już stało się w waszym życiu coś, co było świadectwem wiary i miłości do Jezusa? Kto z nas tego dnia podjął najmniejszy choćby wysiłek, by zbliżyć siebie i drugiego człowieka do Jezusa, i by doświadczyć Jego nieskończonego miłosierdzia?” Na zakończenie liturgii słowa wdzięczności za dar modlitwy złożyła Pani prezes Urszula Furtak przekazując dar w postaci ozdobnego logotypu Akcji Katolickiej. Z ust przeora Ojców Paulinów padło zaproszenie do udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem na Jasnej Górze, które odbędzie się (jak już informowaliśmy w portalu AKCJA) 28 lipca 2016 r. Po wspólnym nabożeństwie pątnicy gremialnie nawiedzali Kaplicę Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, odprawiali Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach i odpoczywali po intensywnie przeżytym dniu. W drodze powrotnej w autokarze odmówiliśmy wspólną modlitwę i wymienialiśmy się wrażeniami. Późnym wieczorem wszyscy byliśmy już w swoich domach – umocnieni modlitwą i wspólnotą, jakiej doświadczyliśmy w Domu Matki na Jasnej Górze Zwycięstwa.

Zobacz także
Zaproszenie na Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej
#czyń_dobro_i_mów_o_tym

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status